Online Zamke i internet bezbednost dece

 ZASTO MALOLETNE OSOBE MORAJU IMATI NADZOR NA INTERNETU (I Deo) Pristup


U svetlu proteklih uzasavajucih okolnosti i tragicnih dogadjaja, kao osoba koja se moze svrstati u grupaciju “gejmer” osecam potrebu da obavestim javnost o nekoliko faktora koji uticu na mogucnost da Vase dete postane “zrtva interneta”

Verovatno ste culi da kada neki maloletnik izvrsi bilo koju vrstu zlocina- pominju se igrice kao faktor promene ponasanja i ispoljavanja agresije.

Moram na pocetku da kazem da imam vise od 45 godina, igrice igram od svog tin-ejdz doba i sa punim iskustvom otvoreno cu Vam reci za sta morate biti spremni kada detetu date slobodan, bez nadzora pristup internetu. I znam da je bilo drugo vreme kad sam ja bila tin-ejdzer- zato ovo i pisem. Oni su tamo sa mnom, zato Vam i pricam sta se desava, tamo godine ne postoje, i to i jeste jedna od opasnosti. I da napomenem da nisu sve igrice samo gubljenje vremena, svakakve sposobnosti moguce je razviti kroz igranje igrica.

Teorija o manipulaciji na internetu je potvrdjena kao praksa, zato ne bi trebalo da olako posmatrate  aktivnosti maloletnih lica online

Prvo cu Vam reci sta treba da ucinite, a onda i zasto.

Zainteresujte se za sadrzaj koji dete prati online, zainteresujte se za igricu koju igra, za profile na drustvenim mrezama - one na koje se redovno oglasava ili prati sadrzaj. 

Brzi koraci preduzimanja kontrole koje mozete preduzeti odmah: Ogranicite pristup internetu bez Vaseg prisustva (vidite u Vasem mobilnom operateru paket za roditelje), ogranicite povezivanje detetovog telefona na internet (u podesavanjima: sifre za internet), Wifi iskljucite kad krenete na spavanje. Telefon za napolje: stariji model koji nije android. Ogranicite internet putem TV i kompjutera, tableta. Igrice skidajte iz sertifikovane online prodavnice za aplikacije iz “child safe” odeljka, birajte uvek “off line” igrice za vreme kad ne mozete aktivno pratiti sta se desava u igrici, a skinite jednu ili dve “online” koje cete zajedno igrati, odnosno vi cete “glumeti” da ste zainteresovani za igricu ne morate je i igrati, pitacete nesto kao “a za sta je ovaj heroj specijalizovan? Da li si ti sam tu ili imas tim? Koji automobil je tvoj omiljeni koliko ti je trebalo da ga nabavis? Koliko vremena je potrebno da se apgrejduju sve ove stvari? Koliko Vas je u klanu/timu/alijansi ko je najjaci? I tako u zavisnosti od tipa igrice.

Pratite reakcije i ponasanje deteta dok igra, da li se ljuti i da li to prenosi u stvaran svet (u smislu: gurne od sebe tablet, duri se, i ispoljava vec redovan akt ljutnje koji prepoznajete) tada morate intervenisati i vratiti dete u stvaran svet, pa objasniti da je igrica za zabavu a ne za ljutnju i tako isto reagovati ako je previse egzaltirano nakon igranja (pobedilo u nekoj aktivnosti, postiglo novi skor i slicno) pitajte sta se dogodilo i sta je dobilo pa podsetite da to nije stvarna nagrada jer i tada mora biti svesno da je to samo igrica. U svetu igrica dobijate i gubite u minuti, deca kao da su na ringispilu osecanja poraza i pobede a Preko ovih varirajucih osecanja deca se uhvate u Zamku.

Moram jos nesto da napomenem, igrice same po sebi nisu opasne, opasno je okruzenje gejming i razuzdanost na internetu bez ikakvog nadzora i sa umisljajem kao i da li je korisnik vec u osetljivoj kategoriji. Milioni ljudi su odrastali igrajuci igrice, a veoma mali postotak je ikada bio “inpirisan” da u stvarnom svetu pocini zlocin, pa cak i kad su igrice toliko sumorne i nasilne istovremeno, kao na primer Max Pain. Medjutim, taj mali postotak je osetljiva grupa zbog koje bi svi morali da se prilagodimo vremenu u kojem zivimo, takodje- ne igra se svaka igra online i nema svaka igra “Fan base” a ovo su dva najvaznija faktora nesigurnosti i nebezbednosti u internet svetu.

GG (Good Game - kratka u game slengu cestitka za uspesno zavrsen nivo ili akciju u igrici)

“Nije lako sprovesti u delo zabranu i nadzor, lako je izgovoriti “pa zabranite im”.. ali deca su buntovna, bili ste/smo deca…”

Dete ne bi trebalo da shvati ovo kao zabranu/kaznu, plan za zamenu navike trebalo bi da potrazite kod sociologa i psihologa koji vezbama za zamenu losih navika mogu iskoreniti opsesivnu potrebu za mobilnim uredjajima odnosno u ovom slucaju sredstvu za koriscenje interneta. Takodje trebalo bi da nadjete i Vi zamenu za te aktivnosti jer i Vi, roditelji cesto gledate u telefone, tablete a onda trazite od dece da se ogranice. Dobar primer je zlata vredan a losih je svuda.

Kako mozete uociti sadrzaj koji interesuje dete?

 to se postize tako sto izlazite na profil deteta, gledate sta deli na svom profilu i sta komentarise kod drugara. Kad vidite nesto sto nije u okviru zanimanja koja su svojstvena deci- proverite.

Provera se vrsi razgovorom: zapocnite temu najslicniju toj i navedite dete lagano da samo pomene, ako ne pomene vi spomenite da ste primetili odredjenu aktivnost i da ste zainteresovani da razumete nesto vise o tome. Nemojte imati osudjivacki stav odmah vec pokazite zainteresovanost. Dete ce Vam odmah “zabraniti” pristup toj “temi” ako osete da se postavljate kao autoritet. Negiranjem “vajba” deteta nece promeniti detetov “vibe” a ako krenete da se “nadmecete” ko moze duze da izdrzi- gubite poziciju roditelja. Moracete Vi, kao pametniji, da radite to u pravom trenutku kad dete nema “gard”, to cete nauciti na vezbama sa sociologom i psihologom. 

Takodje, nije lako zameniti lose navike, nije samo zabraniti potrebno je odrzati nivo zainteresovanosti, Vi kao pametniji trebalo bi unapred da istrazite prihvatljive zanimljivosti i plasirate ih detetu, kao kada birate kanal na TV, ni Vi ne gledate sve sto je ponudjeno i ne ocekujte da ce dete biti zadovoljno tek tako- bilo kakvom zamenom zato se potrudite da to bude adekvatna zamena.

Deca vole izazove, takmicenje, i takmice se i sa Vama, misle da Vas nadmudruju. To pricaju i sa drugarima, zbijaju svakakve sale a na internetu prave memes na Vas racun. To se u zargonu zove “sprdnja”… “trziste” mimova o roditeljima je ogromno, neki su stvarno veoma duhoviti, ali… ima i bizarnih.. necu ulaziti u “psihologiju bizarnosti ili humora”, to mozete sami ukoliko Vas zanima.

Meme o roditeljima

Postoje nivoi “sprdnje” a u tu kategoriju spadaju i razni izazovi. 

U NASTAVKU … (II Deo) Udica - “Zasto Vase dete veruje  “tamo nekom” na internetu a ne veruje Vama, laze Vas i krije od Vas svoje aktivnosti? Online Zamka”  




Comments